Powstanie Warszawskie było wystąpieniem zbrojnym Armii Krajowej przeciw niemieckiemu agresorowi. Po stronie polskiej wzięło w nim udział ok. 50 tys. żołnierzy. Około 10 tys. zostało zabitych, 6 tys. zaginęło, ok. 20 tys. odniosło rany. Powstańcy dają świadectwo minionym czasom, chociaż wielu z nich niechętnie opowiada o czasach walki zbrojnej. - Ci, którzy przeżyli np. obozy koncentracyjne, ci, co przeżyli powstanie, zapuszczali kurtynę - mówi Aleksandra Fafius. - Zaczęli mówić, dajmy na to, 20 lat po powstaniu. (…) Odcinali się zupełnie, chcieli żyć dniem dzisiejszym - dodaje rozmówczyni Antoniego Rokickiego.
Zofia Gordon pełniła funkcję sanitariuszki. Za swój autorytet uważała marszałka Józefa Piłsudskiego. - To była taka esencja kobiecości. Zawsze miała "ust korale" czerwone. Żeby nie wiem, co się działo, to ona miała zamówioną fryzjerkę, naprawdę młode dziewczyny mogły jej zazdrości dbania o siebie - dodaje Aleksandra Fafius.
Stefan Laube urodził się 3 maja 1930 roku w Szadku koło Zduńskiej Woli. Potem, wraz z rodzicami, przeprowadził się do Warszawy. Jego tata miał aptekę na rogu Książęcej i pl. Trzech Krzyży. Jak wspomina, niezbyt dobrze przypomina sobie, skąd wziął się jego pseudonim, być może pochodzi on od Adama Mickiewicza, którego utwory wówczas czytał.
[List z Powstania // 78. rocznica Powstania Warszawskiego; źródło: YouTube; kanał: Muzeum Powstania Warszawskiego]
Czytaj także:
Tytuł reportażu: "Iskra i Adam"
Autor: Antoni Rokicki
Data emisji: 9.08.2022
Godz. emisji: 23.11
djr